Strona Główna

czwartek, 7 kwietnia 2011

Magiczne japońskie drzeworyty

"Cień Gejszy" to nie moje pierwsze spotkanie z autorką Anną Klejzerowicz. Mam już za sobą: "Złodziej dusz - opowieści niesamowite" oraz wydaną w 2010r. książkę "Ostatnią kartą jest śmierć". Wiedziałam zatem czego mniej więcej po kolejnej książce tej autorki mogę się spodziewać.

"Cień Gejszy" rozpoczynają dwa prologi. Pierwszy nawiązujący do roku 1905r. A miejscem akcji jest Tokio. Jest w nim opisane morderstwo pewnej pary, oficera niemieckiej marynarki i pięknej gejszy oraz ich służącej... - morderstwo, które na dalszych kartkach książki ma swoje rozwinięcie... Drugi prolog zatytułowany "Gdańsk współcześnie" opisuje śmierć pewnego mężczyzny - Alfreda Zagórnego. Dlaczego został zabity? Jakie cenne informacje posiadał, za które ktoś mógł zabić? To pytania, na które odpowiedzi w dalszej części książki poszukiwać będą nasi główni bohaterowie.

Głównymi bohaterami powieści są: Emil Żądło - gdański dziennikarz śledczy oraz jego narzeczona Marta. Z jakiś niewyjaśnionych przyczyn, nasi bohaterowie są zastraszani i nękani głuchymi telefonami. Sprawa jednak się komplikuje jeszcze bardziej gdy w ich domu zagoszczą drzeworyty japońskie nieznanego artysty. To właśnie one sprawiają, że na drodze Emila i Marty zaczynają mnożyć się zagadki oraz pojawiać się osoby, które z niewyjaśnionych powodów będą ginąć. Najlepszy przyjaciel Emila - Marek jest z zawodu policjantem i wspólnie próbują dowiedzieć się jaką tajemnice skrywają drzeworyty japońskie. I jaką straszną historie mają...

Fabuła powieści jest niezwykle zaskakująca i wartka. W prawdzie był pewien moment w książce, w którym jakby pomysł na dalszą część fabuły się skończył i miałam wrażenie, że autorka próbowała na nowo ją wzniecić dodając do niej pożar w mieszkaniu bohaterów czy kolejnego trupa. Jednak szybko znużenie minęło a akcja wkroczyła na właściwy tor i pomknęła naprzód.

"Cień gejszy" to fantastyczna książka z zagadkami kryminalnymi, która w niezwykły sposób przybliży nam nieco kulturę i sztukę japońską, zwyczaje tego kraju oraz przedstawi nam tytułowe Gejsze w sposób przystępny i ciekawy. Powieść Anny Klejzerowicz została napisana bardzo barwnie i z wyczuciem, w prawdzie ilość trupów mnie trochę przerosła, ale i tak jestem pod dużym wrażeniem kolejnej znakomitej książki autorki. Nie zabrakło w niej elementu charakterystycznego dla powieści autorki, jakim jest kot, który w całej swej okazałości został również i w tej książce przedstawiony, choć był na drugim planie.

Po książkach Anny Klejzerowicz można przede wszystkim oczekiwać dobrze wypracowanego klimatu powieści oraz ciekawych i barwnych postaci. "Cień gejszy" to książka dla wszystkich miłośników zagadkowych przygód i ciekawej fabuły jak również dla tych, którzy poszukują w książkach czegoś co sprawi iż czas spędzony z powieścią nie będzie zmarnowany.


Książkę otrzymałam od : 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
ISBN: 978-83-76740-95-9
Liczba stron: 252
Gatunek: powieść kryminalna
Darmowy fragment: dostępny na stronie wydawnictwa
Strona autorki:
www.annaklejzerowicz.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz